AgencijaZaZdravoZivljenje Administrator foruma
Pridružen/-a: 09.11. 2010, 21:18 Prispevkov: 36
|
Objavljeno: 12 Maj 2011 12:11 Naslov sporočila: Hoja |
|
|
Vsi ljudje hodimo po opravkih, an izlete in sprehode. Večina nas hodi na krajše ali daljše sprehode na bližnje igrišče in sredogorje, mnogi tudi v visokogorje, le redki pa se ukvarjajo s športnim tekmovanjem v hitri hoji. Če je količina in intenzivnost primerna, lahko s hojo vplivamo na oblikovanje skladno razvite postave, na mišice in sklepe, na srčno-žilni in dihalni sistem. Hoja je odlična in vsem dostopna preventiva proti pomanjkanju gibanja (hipokineziji), sklerozi, osteoporozi, depresiji, živčnosti in stresu.
Profesor Drago Ulaga je o hoji zapisal: »ko gre za ljudsko športno aktivnost, se zavedamo, da ne moremo vsi igrati tenisa, da nimamo dovolj plavalnih bazenov in da je smučanje odvisno od snežnih razmer. Prav vsi, mladi in stari, pa lahko hodimo, narava nas vabi vsak dan in v vseh letnih časih. Vsi se lahko odločimo za živahno hojo po trikrat, štirikrat na teden. Hodilna izurjenost pomeni hkrati dobro osnovo za mikavne hodilne športe, za planinstvo, popotništvo, športno orientiranje, lov in golf, pa tudi za tiste, ki imajo veselje do nabiranja gozdnih sadežev. Od hodilne izurjenosti in zmogljivosti je samo še korak do tekanja, tekalnih iger, teka na smučeh in drugih aerobnih športnih zvrsti. In končno: brez hodilne kulture človeka si ne moremo zamisliti športne kulture ljudstva.«
Strokovnjaki so ugotovili, da pri hoji deluje kar 54 mišic. To so predvsem mišice nog in medeničnega obroča, manj aktivne so mišice rok, ramenskega obroča in trupa. Mišice rok in ramenskega obroča lahko krepimo med hojo, tako da nosimo v rokah lažje uteži ali da pri hoji uporabljamo palice. Za krepitev mišic trupa je potrebna dodatna aktivnost, ki jo lahko opravimo pred ali po hoji na terenu ali v fitnes studiu. Prav tako pomembno je, da pred hojo in po kočani dejavnosti naredimo serijo razteznih vaj vseh mišičnih skupin, zlasti mišic, sklepov in vezi na nogah in medeničnem obroču. S tem ohranjamo dobro gibljivost, ki je nujna za ohranitev zdravja, dobrega počutja in preprečevanja poškodb. Zato si vzemite čas za raztezne vaje! Vedno pričnite z nekajminutno počasno hojo, nato začnite z razgibavanjem in raztezanjem mišic in sklepov, ter zaključite vadbo z umiritvijo v počasni hoji ter sklopom razteznih vaj. Na ta način boste ohranili prožne mišice in gibljive sklepe, povečali dobro počutje in se izognili poškodbam.
Oprema za hojo pravzaprav ne zahteva velikih stroškov. V množici modelov razne obutve in obleke, specialno narejene za hojo, mora biti osnovno vodilo udobnost in učinkovitost. Čevlji ali copati nas ne smejo tiščati, oblikovani morajo biti anatomsko in izdelani iz kvalitetnega materiala, ki nas ščiti pred vlago in mrazom in istočasno omogoča zračenje. Enako velja za nogavice in ostalo obleko. Dobrodošel pripomoček so palice, saj si z njihovo uporabo pri hoji krepimo mišice rok in ramenskega obroča, ter zlasti pri hoji navzdol, razbremenimo pritisk na sklepe in hrbtenico. Ne pozabimo na merilce srčnega utripa, ki nam bodo pomagali pri vzdrževanju pravilne obremenitve, na merilce korakov in odsevno opremo s katero povečamo varnost pri hoji po prometnih cestah, zlasti v mraku ali ponoči.
Hoja je eden najpreprostejših in najzanimivejših načinov, da nekaj storimo za izboljšanje ali ohranjanje svojih psihofizičnih sposobnosti in zdravja ter da pridemo od tu, kjer smo, tja, kamor želimo.
Vir: Lepota gibanja tudi za zdravje, Stojan Burnik _________________ Agencija za zdravo življenje www.agencija-zz.si |
|